Rose

Jméno Keeny Rose Dajavera
Oslovujeme Rose, Rosie, Růžena, Růža, Růžolící, Rrrrr, Šplch mlž plž
Rasa border kolie
Datum narození 2. 2. 2012
Místo narození Načešice (okr. Chrudim)
Barva hnědobílá
Výška 49 cm
Váha 15 kg
DKK A/A
DLK 0/0
OCD jednostranně postižena
CEA/CL/TNS normal po rodičích
Primar. glaukom negativní (15. 3. 2013)
Číslo čipu 967000009376470
Číslo zápisu CMKU/BOC/5415/12
Chovatel Daniela Rájová

Kdy přesně jsem začala uvažovat o druhém psisku, si nevzpomínám. Prvopočátky by se daly hledat nejspíš po Amyně porodu, protože se ale narodili jen samí kluci, tak jsem si nakonec žádné štěndo nenechala. Zcela zásadní vliv na mé rozhodování ale měla borderka Jane. Začalo to zcela nevinným spoluvenčením, pak občasným pohlídáním, účastí na borderáckých akcích a můj osud byl zpečetěn.

V létě 2011 jsem začala plánovat intenzivněji. S Jane jsem poznávala také její rodnou chovku, a tak bylo jasné, že moje borderka bude také z Dajavery. V Dajaveře jsme se domluvili, že z vrhu J bych si vzala pokud možno ee-red fenečku. To se však nakonec nepovedlo, neb se narodila pouze jedna černá fenečka, která byla zamluvena našimi flyballovými kolegy. Začala jsem tedy uvažovat, jestli si počkám na fenečku z vrhu K po Ixi a Stonym. Chvilku jsem váhala, ale když jsem viděla první fotku naprosto souměrné hnědé fenečky, bylo rozhodnuto :)

Začaly mohutné přípravy v podobě přesouvání nábytku, pořízení klece a dalších nezbytných doplňků. Amy změny definitivně pochopila až 26. března, kdy Rose dorazila. Amyn výraz byl naprosto vypovídající „No páňo, no tohle jako ne… co to je… tohle tady bude bydlet… proto je tady ta klec?? Proč???? Proč já?????“ Naštěstí se holky po 14denní tiché domácnosti zkámošily :) Ne, že by se radostně muchlovaly den co den, ale mají se rády a vzájemně se podporují ve všech skopičinách :) Například Rose se moc ráda válí ve všem voňavém… A tak si Amy jednoho dne řekla, že by to taky mohla vyzkoušet, akorát páňa neměla moc pochopení, tak toho Amy naštěstí nechala (zatím to vypadá, že snad nadobro).

Rose byla ze svého nového domova trošku překvapená, přeci jen se centrum města je něco jiného než statek na vesnici :) Rychlostí pro borderky typickou ale všechno zvládla a stejně rychle se učila všem povelům a trikům. V červenci ale přišlo něco, s čím jsme úplně nepočítaly. Rose začala kulhat… Prodloužený víkend jsme trávily na Slapech, o aktivity nebylo nouze, tak jsem myslela, že se Rose přetáhla a pak špatně stoupla a natáhla si nějaký ten sval. Kulhání bylo ale střídavé a při sebemenším zvýšení zátěže se zesilovalo. Když ani po 14 dnech klidového režimu nebyl žádný výsledek, šla Rose na RTG, kde bylo zjištěno oboustranné OCD na ramenech. Byla to pro mě ledová sprcha. Tak nějak člověk počítá, že když kupuje štěndo po zdravých rodičích, tak i ono bude úplně zdravé... Ale holt genetika je mrcha... Na konci srpna jsme se s Rose vydaly na artroskopii k MVDr. Hnízdovi do Prahy, která dopadla všelijak, jen ne tak, jak jsem čekala. Z výsledku byl překvapen i pan doktor, a to je ortopedická špička nejen v Česku. Artroskop totiž nenašel na Rosině rameni vůbec nic, co by bylo podezřelé nebo dokonce vhodné k odstranění, zahlazení apod. Ačkoliv tedy RTG byly jasné, na videu nebyl nalezen žádný náznak problému. Rose tak dostala další klidový režim, kdy měsíc nepoznala nic jiného než čurdu před barákem a pobyt v kleci. Nakonec jsme to ale zvládly, ani jedna z nás se nezbláznila, i když k tomu občas nebylo daleko. I z toho důvodu jsme s Rose a její klecí vyrazily na konci září na Balkán a užily si tam báječné 3 týdny klidu a relaxu. Zatímco ostatní chodili po horách a městech, my se kousek prošly a sedly na nejbližší mez :) Po návratu nás ale čekala pozitivní zpráva v podobě dalších RTG, a to ta, že levé rameno je téměř zahojené a pravé je také maličko lepší. Začal tedy návrat do života - pomalý nárůst zátěže. Na začátku prosince se Rose postupně propracovala i k občasnému hození/kutálení frisbíčka :) Kulhání se už neobjevilo, tak snad máme tuto "veselou" historii již definitivně za sebou a čekají nás jen sociální jistoty a prosperita :) To máme potvrzeno i z oficiálních RTG snímků - Rose má kyčle, lokty i levé rameno bez nálezu. Na pravém rameni nález zůstal, ale neměl by Rose nijak zvlášť omezovat. Aby tomu tak bylo i do budoucna, čeká nás práce na kvalitním pevném osvalení a ideální váze. V tom už mám ale dlouholetou praxi s Amy, tak věřím, že Rosiným radosti ze života a sportovním aktivitám nic nebrání :)

Fotogalerie: Rose