Lužnice

24.07.2013 23:11

O prodlouženém víkendu 4.-7. 7. jsme se vydali sjíždět Lužnici. Pro Rose to byla plavební premiéra, kterou však zvládla na výbornou, a to i přes nestandardní situace :)

Lužnice je proslulá tím, že vůbec neteče a člověk se dost nadře, než se dostane z bodu A do bodu B. Toto ale neplatí, pokud ještě pár dnů před akcí je první povodňový stupeň. Řeka si místy tekla docela slušně a co mě hodně překvapilo, byla místa, která byla poměrně hluboká.

Rose se na loď vydala beze strachu a jala se během plavby přecházet zepředu dozadu a zase zpátky. Také se naučila balancovat na hraně lodi či na barelu a mimo jiné také zjistila, že začne-li voda o loď šplouchat je potřeba se uchýlit do zadní části lodi, neboť tam voda nedošplouchne a v případě plavebního neštěstí je dost času na opuštění paluby. K této zásadní poučce dospěla Rose hned první den, kdy se naše bárka v peřejích pod jezem převrátila. Rose bohužel seděla přede mnou, a tak nestihla včas vzít nohy na ramena a vykočit z lodi dřív, než byla dnem vzhůru. Zadákova duchapřítomnost však byla veliká, loď byla okamžitě převrácena zpět a Rose rychlostí delfína šupajdila ke břehu. Loď včetně 99 % jejího obsahu byla také zachráněna a my se mohli vydat dál. Rose samozřejmě poměrně výrazně protestovala, neboť kanoe spadla v žebříčku důvěryhodných dopravních prostředků na poslední místo, ale nakonec jí nic jiného než nastoupit, stejně nezbylo.

Další dny byly již klidné jak hladina Lužnice u soutoku s Vltavou :) Rose nakonec vzala loď na milost a poslední den již skákala z lodi jak Mitch Buchannon do vod rozbouřeného Pacifiku. :) V Týnci nad Vltavou si vyzkoušela také pronásledování naší lodi ze břehu a obíhačku kolem poměrně velkého parníku. A protože parník byl opravdu velký a Rose si nebyla jistá, jestli se naše bárka za ním opravdu vynoří, hupsla na parník k údivu všech turistů i posádky, zkontrolovala, zda stále plujeme a teprve pak dooběhla zbytek plavidla :) Výraz kapitána parníku je nezapomenutelný - asi jako kdybyste stáli na červenou a autem vám proběhl cizí pes :)